دکوراسیون

معرفی 10 گیاه مناسب پرورش در خانه – قسمت اول

گیاه مناسب پرورش در خانه

گیاه مناسب پرورش در خانه

از فواید گیاه مناسب پرورش در خانه که از تصفیه هوا گرفته تا زیبایی بصری هر چه از فواید گیاهان در داخل ساختمان گفته شود باز هم کم است. البته دانستن اینکه کدام دسته از گیاهان مناسب فضای داخلی بوده و نحوه درست نگهداری از آن‌ها زمان بر خواهد بود. همچنین انتخاب اینکه کدام گیاه مناسب شما است اهمیت دارد. بیشتر افراد برای خرید گیاه وارد گلخانه‌ها می‌شوند. و بدون توجه به اینکه کدام یک شرایط مطلوب نگهداری را دارند هر کدام که به دیدشان جذاب‌تر است را انتخاب می‌کنند. برای برخی از افراد نیز که علاقه بسیار زیادی به نگهداری گیاه در منزل و یا محل کار دارند به دنبال گیاه مناسب پرورش در خانه هستند.

راه درست این است که ابتدا به خودتان و محل زندگیتان بنگرید. اول به فضاهای موجود توجه کنید. کدام قسمت‌های خانه فضای کافی را دارد؟ بعد از این کار نوبت آب و هوای محل زندگی شما است. میزان رطوبت چقدر است؟ و در آخر مهمترین سؤال این است که آیا محلی که انتخاب نموده‌اید نور کافی برای رشد یک گیاه را دارد یا خیر؟ پاسخ به این سؤالات به شما در انتخاب گیاهی که قصد خرید آن را دارید کمک می‌کند. به عنوان مثال اگر به دنبال گیاهی برای لبه پنجره می‌گردید که تمام روز نور و گرمای مستقیم خورشید را دریافت می‌کند، بهتر است گل ساق عروس (آشوریا) و یا هاورتیا (haworthia) بخرید.

در این مقاله سعی شده است تا 10 عدد از بهترین گیاه مناسب پرورش در خانه، که می‌توان در چهارچوب داخلی ساختمان از آن‌ها نگهداری نمود را معرفی کنیم.


سنسیو

1.گیاه سنسیو یا رشته مروارید (String of Pearls)

نام دیگر سنسیو کاکتوس رشته مرواریدی است. این گیاه که از خانواده کاسنی‌ها بوده نوعی گیاه آبدار و گوشتی است. که سرعت رشد نسبتاً بالایی دارد. به سرعت تمام سطح گلدان را می‌پوشاند. و حتی تا ارتفاعی هم از لبه گلدان آویزان خواهد شد. برگ‌های این گیاه به شکل دانه‌های گرد و توپی شکل است. که از طریق یک ساقه بلند به یکدیگر متصل شده‌اند. کاکتوس رشته مرواریدی در آب و هوای گرم و خشک رشد بهتری دارد.

نحوه نگهداری از گیاه کاکتوس رشته مرواریدی

سنسیو را می‌توان هم بیرون و هم در داخل خانه قرار داد. این گیاه مناسب افرادی است که فرصت کافی برای مراقبت مداوم از گیاهان را ندارند. زیرا نگهداری از این گیاه زیبا بدون دردسر است. عمر متوسط کاکتوس رشته مرواریدی بین 3 تا 4 سال است.

نور

سنسیو برای رشد به نور مستقیم خورشید احتیاج ندارد. بهترین مکان برای قرار دادن آن جایی است که روزانه 6 تا 8 ساعت نور طبیعی خورشید را دریافت کند. دقت کنید که نور شدید و مستقیم خورشید برگ‌های سنسیو را می‌سوزاند.

دما

مناسب ترین دمایی که کاکتوس رشته مرواریدی را می‌توان در آن نگهداری کرد، 25 درجه سانتی گراد است. که دقیقاً با دمای معمولی اتاق برابری می‌کند. البته در فصل سرمایش بهتر است این گیاه را در مکانی سردتر قرار دهید. زیرا زمستان فصل استراحت گیاه به شمار می‌رود. و دمای بالا برای آن مناسب نیست. به هیچ عنوان این گیاه را در دمای پایین‌تر از 13 درجه سانتی گراد قرار ندهید. زیرا به سرعت خشک خواهد شد. همچنین مقاومت برگ‌های سنسیو در برابر وزش باد پایین است. بنابراین آن را از باد کولر و یا پنجره دور کنید.

خاک

این گیاه به خاکی سبک احتیاج دارد. توصیه می‌شود در مخلوط خاک آن از شن ریز هم استفاده کنید. برای کوددهی هم از محلول‌های گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. در رابطه با گلدان هم از گلدان‌های سفالی که خاک را سریع‌تر خشک می‌کنند استفاده کنید.


سانسوریا

2. گیاه سانسوریا یا زبان مادر شوهر (Sansevieria)

سانسوریا که در زبان فارسی بیشتر به گل دراژا، شمشیری، نیزه‌ای و یا گل مار شهرت دارد گیاهی با ریشه آفریقای جنوبی و بخشی از آسیا است. این گیاه، گلدار و همیشه سبز بوده و برای نگهداری در خانه کاملاً مناسب است. برگ‌های پهن و دراز گل دراژا باعث می‌شود تا در تصفیه هوای خانه بسیار مؤثر واقع شود.

نحوه نگهداری از گیاه سانسوریا

گل دراژا از جمله گیاهان سخت جان به شمار می‌رود. مقاومت این گیاه در مقابل خشکی هوا و نور کم بسیار بالا است. البته مقاومت بالا دلیلی بر این نیست که بخواهید آن را در محیطی نامطلوب قرار دهید. در صورت جذب نور کافی و آب مناسب ارتفاع قدی سانسوریا تا یک متر هم می‌رسد.

نور

گل دراژا در هر محیطی می‌تواند رشد کند. نور چه زیاد باشد و چه کم این گیاه به سرعت خود را به محیط وفق می‌دهد. به همین دلیل این گیاه برای کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنند بسیار مناسب است. زیرا سانسوریا قابلیت این را دارد که نور مورد نیاز خود را از لامپ‌های فلورسنت هم دریافت کند.

دما

تأثیر دما هم همانند نور روی این گیاه اندک است. بهتر است این گیاه را در دمایی متعادل قرار دهید. البته فراموش نشود که سانسوریا در مقابل وزش باد و کوران هوا مقاومت چندانی ندارد.

خاک

گل دراژا در خاک‌های سنگین رشد بهتری خواهد داشت. ترکیباتی مثل رس، مواد آلی به همراه شن و ماسه برای این گیاه بسیار عالی است.


پرسیاوشان

3. گل پرسیاوشان (Maidenhair Fern)

اگر شما آمادگی لازم برای مراقبت از این گیاه زیبا را داشته باشید از نتیجه تلاش‌های خود پشیمان نخواهید شد. گل پر سیاوشان با برگ‌های ریز و سبک و ساقه‌های نرم و درخشانی که دارد جلوه‌ای زیبا به فضای داخل ساختمان می‌دهد. البته این گیاه با عنوان پر سیاوشان هم شناخته می‌شود. از خانواده سرخس‌ها به حساب می‌آید. این گیاه انواع و مدل‌های متفاوتی دارد. نوعی از این گیاه برگ‌های سرخ رنگی دارد که بسیار جذاب است.

نحوه نگهداری از گیاه گل پرسیاوش

نگهداری از پرسیاوشان به توجه نیاز دارد. به صورت کلی این گیاه بیشتر مناسب آب و هوای گرمسیری است. در نتیجه اگر در اقلیم سرد زندگی می‌کنید سعی کنید گرمای کافی را به گیاه برسانید.

نور

نور مستقیم برای گل پر سیاوش مناسب نیست. بهتر است این گیاه را در سایه قرار دهید. اگر بیشتر از روزی 2 تا 3 ساعت نور مستقیم خورشید به این گیاه بتابد برگ‌های آن می‌سوزد. و در نتیجه گیاه خشک می‌شود.

آبیاری

پرسیاوشان به آبیاری زیادی احتیاج دارد. اما به صورت مداوم نباید به آن آب بدهید. بهترین حالت هر 3 روز یکبار است. اگر در اقلیم مرطوب زندگی می‌کنید این بازه را می‌توان بیشتر هم کرد. در مجموع ایده آل‌ترین زمان ممکن هنگامی است که سطح خاک زیر گیاه خشک شده باشد. همچنین گل پرسیاوشان در صورت کم آبی برگ‌های خود را لوله می‌کند. در صورت مشاهده چنین حالتی به آبیاری گیاه بپردازید.

خاک

از آنجایی که که این گیاه به رطوبت زیادی احتیاج دارد بهتر است که خاک آن نیز قابلیت نگه داری رطوبت را داشته باشد. بنابراین از خاکی استفاده کنید که مواد آلی بیشتری دارد. در رابطه با گلدان هم آن را زیر یک ظرف عمیق قرار دهید. تا آبی که به گیاه می‌دهید زیر آن جمع شود. این قضیه باعث می‌شود تا لایه‌ای از رطوبت دور تا دور گیاه تشکیل شود.


گیاه عنکبوتی

4. گل عنکبوتی (Chlorophytum comosum) ساده ترین گیاه مناسب پرورش در خانه

گیاه عنکبوتی که با نام لاتین Spider Plant هم شناخته می‌شود یکی از سازگارترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود. رشد و نمو این گیاه آسان بوده و تقریباً با هر شرایطی سازگار است. که البته اگر در شرایط ایده آل نباشد مشکلاتی از قبیل نوک قهوه‌ای برگ‌ها ممکن است برای گیاه پیش بیاید. علت نام گذاری این گیاه به خاطر نحوه رویش برگ‌های آن است. که ظاهری شبیه به عنکبوت به آن می‌دهد.

نحوه نگهداری از گل عنکبوتی

مراقبت از گل عنکبوتی بسیار راحت است. این گیاه سر سخت هر گونه شرایطی دشواری را تحمل می‌کند. و به همین جهت یک گزینه بسیار مناسب برای افراد تازه کار است. اگر به خوبی از گل عنکبوتی مراقبت کنید و آن را تا بزرگ شدن همراهی کنید در فصل بهار شکوفا می‌شود. و گل می‌دهد.

نور

نور مستقیم خورشید برای این گیاه مناسب نیست. به همین جهت گلدان آن را در قسمتی کم نورتر قرار دهید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر نوک برگ‌های گیاه بیش از حد قهوه‌ای شده یعنی گل نور کافی دریافت نمی‌کند. و باید به مکانی پر نورتر منتقل شود.

آبیاری

مهمترین نکته برای آبیاری گیاه عنکبوتی این است که فاصله زمانی بین هر وعده باید به اندازه‌ای باشد که خاک گیاه خشک شود. به دلیل اینکه بیشتر مناطق ایران آب و هوایی گرم و خشک دارد بهتر است در دماهای بالای 15 درجه سانتی گراد 3 تا 4 بار در هفته برگ‌های گیاه را با آب اسپری کنید.

خاک

زهکش بودن خاک گلدان اهمیت زیادی دارد. زیرا ریشه گیاه عنکبوتی زود پوسیده می‌شود. نوع خاک چندان اهمیتی ندارد. نصف گنجایش گلدان را با ماسه و نصف دیگر را خاک بریزید و با هم ترکیب کنید. مقداری هم شن به آن اضافه کنید.


بگونیا رکس5.گیاه بگونیا رکس (Begonia rex) 

رنگ خیره کننده گیاه بگونیا رکس ممکن است دیدگاه شما را نسبت به گیاهان خانگی به کلی تغییر دهد. برگ‌های پهن و ضخیم این گیاه جذاب تا طول 15 سانتی متر رشد می‌کند. و ترکیبی از رنگ‌های سبز، قرمز، نقره‌ای و حتی بنفش را به خود می‌گیرد. این گیاه را اختصاصاً به خاطر برگ‌های آن پرورش می‌دهند. گل‌ها و شکوفه‌های بگونیا رکس کوچک است. و چندان جلوه‌ای ندارد. سرعت رشد این گیاه متوسط است. و سالانه حدود 30 سانتی متر به ارتفاع آن اضافه می‌شود. برگ این گیاه سمی بوده و برای حیوانات کوچک کاملاً کشنده است.

نحوه نگهداری از بگونیا رکس

ایجاد شرایط مناسب برای رشد و نمو این گیاه به منظور داشتن برگ‌های زیباتر ممکن است امری چالش برانگیز باشد. دمای مناسب روزانه گیاه حدوداً 20 تا 22 درجه سانتی گراد است. این دما در شب به 15 درجه سانتی گراد می‌رسد. رطوبت هوا نباید از 50 درصد کمتر باشد. به همین جهت بگونیا رکس در مناطق خشک گرمسیری رشد نمی‌کند.

نور

این گیاه به مقدار زیادی نور غیر مستقیم احتیاج دارد. به همین علت بهتر است آن را در مکانی که نور خورشید مستقیماً وارد خانه نمی‌شود قرار دهید. لامپ فلورسنت هم می‌تواند نور مورد نیاز این گیاه را تأمین کند. اگر لبه‌های برگ بگونیا رکس حالتی قهوه‌ای رنگ و یا سوخت پیدا کرد به این معنا است که نور دریافتی آن بیش از حد است. و اگر مجموعه شاخه‌ها و برگ‌های آن به سمت نور ورودی متمایل شد یعنی نور کمی به آن می‌رسد.

آبیاری

آب مورد نیاز گیاه بگونیا رکس نسبتاً کم است. مطمئن شوید زیر گلدان حفره‌های مناسب برای خروج آب اضافی وجود دارد. به طور متوسط هر سه روز یکبار آن را آبیاری کنید. یا صبر کنید تا سطح خاک خشک شود و سپس به گل آب بدهید. به این نکته دقت کنید که اگر خاک گیاه دائماً مرطوب بماند ریشه آن پوسیده می‌شود.

خاک

خاک گلدان معمولی برای این گیاه مناسب نیست. زیرا این نوع خاک سنگین به حساب می‌آید. و رطوبت را در خود حفظ می‌کند. خاک مناسب برای گیاه بگونیا رکس باید سبک باشد. و بهتر است پایه آن ذغال سنگ باشد.


به صورت کلی مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی امری سرگرم کننده است. اما به خاطر بسپارید که این کار بسیار زمان بر بوده پس بهتر است در انجام آن عجله نکنید. تا این جا 5 عدد از بهترین گیاه مناسب پرورش در خانه را معرفی نمودیم. در قسمت بعدی این مقاله به معرفی 5 گیاه دیگر می‌پردازیم. همچنین شما میتوانید برای مشاهده وسایلی که مناسب دکوراسیون داخلی شما هستند را از لینک دکوراسیون داخلی مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *