تکنولوژی

چگونه یک آشپزخانه هوشمند داشته باشیم؟

آشپزخانه هوشمند

آشپزخانه شما پر است از لوازم خانگی متفاوت که هیچ کدام آن‌ها هوشمند نیستند. تکنولوژی‌های متفاوت نظیر اسپیکرهای هوشمند، چراغ، فر و حتی شیر آب می‌توانند تأثیر به سزایی در نحوه پخت و پز ایجاد نمایند. اجرای یک آشپزخانه هوشمند آن چنان که تصور می کنید سخت نیست. و مهم تر اینکه همه اعضای خانواده از آن بهره می برند.

چرا آشپزخانه هوشمند؟

آشپزخانه مرکز پخت و پز و کثیف کاری های هر خانه ای است. مکانی است که غذا در آن پخته شده و ظرف های باقی مانده در آن شسته می شوند. حتی در بعضی از خانه ها وعده های غذایی در آشپزخانه صرف می شوند. هر وسیله ای که در آشپزخانه قرار گرفته است روی نحوه کار شما تأثیر می گذارد. و اضافه نمودن هوش مصنوعی به این فضا می تواند باعث راحتی کار و افزایش سرعت عملکرد شما شود.

آشپرخانه ها می توانند میزبان بخشی از مهم ترین لوازم خانگی هوشمند شما شوند. اجاق گاز هوشمندی را تصور کنید که در هنگام پختن غذا به شما روش های پختی که تا به حال آن ها را امتحان نکرده اید پیشنهاد می دهد. و یا شیر آب هوشمندی که با شنیدن صدای شما باز و بسته می شود. و می توان مقدار آب مورد نیاز را با واحدهای اندازه گیری مثل لیتر به آن اعلام نمود. اما آشپزخانه هوشمند تنها محدود به این محصولات نمی شود.

به عنوان مثال نمایشگرهای هوشمند آشپزخانه را در نظر بگیرید. این محصولات که برخی از انواع معروف آن Nest Hub و یا Echo Show است. می توانند به صورت آنی واحدهای اندازه گیری موجود در دستور پخت ها را برای سهولت کار به یکدیگر تبدیل نمایند. به صورت گویا تایمر تنظیم می کنند. و یا قدم به قدم دستور پخت غذا را با شما پیش می برند. و شما را از مرحله بعدی باخبر می سازند.

نورپردازی در آشپزخانه هوشمند

در این میان استفاده از لامپ ها و نور پردازی های هوشمند نیز خالی از لطف نیست. زیرا آشپزخانه محلی پر رفت و آمد بوده که به نور دائمی احتیاج ندارد. نوعی لامپ هوشمند در بازار وجود دارد. که به سنسورهای تشخیص حرکت مجهز بوده و با ورود شما روشن می شود. و در صورت خروج از آشپزخانه به صورت خودکار خاموش خواهد شد. کلیدها و پریزهای موجود در خانه به دلیل اینکه توسط همه اعضای خانواده به صورت مداوم مورد استفاده قرار می گیرند، آلوده هستند. نصب چنین چراغی در محیط باعث افزایش سطح بهداشت آشپزخانه می شود. زیرا دیگر نیازی به لمس پریزهای آلوده نیست. و خطر مسمویت غذایی را کاهش می دهد. همچنین می توان این چراغ ها را با تایمر داخلی موجود در آن ها تنظیم نمود تا در زمانی معین خاموش و یا روشن شوند.

یکی دیگر از موارد استفاده از چراغ های هوشمند نصب نوارهای LED در زیر کابینت ها و جاهای تاریک خانه است. که باعث می شود بر تمام قسمت های خانه تسلط داشته باشید. و راحت تر به نظافت آن بپردازید.

برای شروع کدام محصولات در اولویت هستند؟

با یک اسپیکر و یا نمایشگر هوشمند شروع کنید

برای هر کسی داشتن اجاق گاز و یا شیر آب هوشمند جذاب است. اما اولین چیزی که ما به افراد به عنوان مرحله اول پیشنهاد می دهیم، خرید اسپیکر هوشمند و یا خرید نمایشگر هوشمند است. علت اولیه این کار ارزان تر بودن این محصولات به نسبت سایر لوازم هوشمند دیگر است. به عنوان مثال یک اسپیکر هوشمند مثل Amazon Echo و یا Google Home. و یا یک نمایشگر هوشمند مثل Nest Hub و یا Echo Show که پیش تر نیز آن را معرفی کردیم. برخی دیگر از اسپیکرهای هوشمند Echo Dots و Google Home Minis هستند. معمولاً این محصولات را می توان با قیمتی نزدیک به 30 تا 50 دلار خریداری نمود. که البته کارایی این محصولات هوشمند فراتر از حد تصور است.

با استفاده از اسپیکر هوشمند می توان همزمان چند تایمر مجزا برای پخت غذاها تنظیم نمود. هم چنین اگر در تبدیل واحدهای اندازه گیری به مشکل برخورد کرده اید می توان با فعالسازی حالت مکالمه سؤالات خود را از اسپیکر بپرسید. به عنوان مثال “یک لیتر شامل چند فنجان آب است؟” و یا “200 گرم چند قاشق غذاخوری می شود؟”. این محصولات قابلیت تهیه فهرستی از مواد اولیه ای را که تمام کرده اید را هم دارند. هر بار که بخشی از مواد غذایی یا سبزیجات مورد نیاز شما به اتمام می رسد. می توان آن را به فهرست یادآوری اسپیکر اضافه نمود. و قبل از رفتن به مارکت آن را چک کرد.

از قابلیت های دیگر این دسته از محصولات هوشمند می توان به انتقال صدای آن ها اشاره نمود. به این صورت که اگر همزمان از چند عدد اسپیکر در خانه استفاده کنید می توانید آماده شدن غذا را با استفاده از اسپیکر هوشمند خود اعلام نمایید. این نکته فراموش نشود که تمامی اسپیکرهای هوشمند قابلیت پخش موسیقی هم دارند.

تفاوت میان اسپیکر و نمایشگر هوشمند

داشتن یک نمایشگر هوشمند در خانه حتی از اسپیکر هم بهتر است. یک نمایشگر هوشمند تمامی امکانات ذکر شده در بالا را با خود به همراه دارد. در واقع وجود نمایشگر باعث می شود تا شما بتوانید همزمان تمامی کارهای گفته شده در بالا را با هم انجام دهید. و با جلوه های بصری موجود بهتر از قبل آن ها را دنبال کنید. تایمرها در نمایشگر بهتر دنبال خواهند شد. و مراحل پخت غذا ساده تر و قابل فهم تر به نمایش در می آیند. جنس بدنه تمام نمایشگرهای هوشمند مخصوص آشپزخانه ضد ضربه است. همچنین صفحه نمایش مدل های جدیدتر این محصولات در مقابل ذرات داغ روغن نیز مقاوم هستند.

اجاق گاز هوشمند

شاید تا به حال آشپزی نکرده باشید. و یا ممکن است به یادگیری آن علاقه مند باشید. اگر کسی نباشد که این هنر را به شما آموزش دهد، احتمال این که در انجام آن به مشکل برخورد کنید وجود دارد. همینطور بسیاری از افراد آشپزی را امری زمان بر و طولانی تلقی می کنند. اما کسی نیست که از خوردن یک غذای خوش طعم لذت نبرد! در واقع اجاق گاز هوشمند ابزاری است که برای چنین مواقعی ساخته شده است. بیشتر مدل های این محصولات ظاهری شبیه به یک فر بزرگ دارند. و ساز و کار آن ها تقریباً شبیه به فرهای معمولی است.

هوش مصنوعی در آشپزخانه هوشمند

به صورت کلی اجاق هوشمند با یک دوربین داخلی که روی غذا متمرکز شده است کار می کند. هوش مصنوعی به کار رفته در اجاق غذا را اسکن می نماید. و مواد تشکیل دهنده آن را تشخیص می دهد. به این صورت دمای مناسب برای پختن و مدت زمان مورد نیاز آن را به صورت خودکار تعیین می کند. مدل های پیشرفته تر مجهز به برنامه های غذایی هستند. به این صورت که از طریق اپلیکیشن مخصوص غذای دلخواه خود را انتخاب می کنید. و اجاق هوشمند شما را به صورت مرحله ای تا آماده شدن آن راهنمایی می کند.

یکی از ویژگی های بسیار جذاب در برخی از مدل های این محصولات امکان مشاهده غذا با استفاده از تلفن همراه هوشمند است. دوربین موجود در این نوع اجاق قابلیت ارسال فیلم و تصاویر از غذای در حال پختن را دارد. و می تواند این تصاویر را به گوشی ارسال کند. این باعث می شود که شما همواره از وضعیت غذای داخل اجاق باخبر باشید. و به محض آماده شدن اجاق را خاموش کنید. در نهایت ذکر این نکته خالی از لطف نیست که قیمت این محصولات بالا است. و در بازه 600 تا 1500 دلاری قابل خریداری هستند.

اندازه گیری آب بدون تماس دست با شیر آب هوشمند

حیاتی ترین بخش هر آشپزخانه ای سینک ظرفشویی است. پختن هر غذایی به آب احتیاج دارد. همچنین ظرفشویی مکانی است که ظرف های استفاده شده در آن جمع می شوند. شیر آبی را تصور کنید که برای باز کردن آن در مواقعی که دست ها کثیف، آلوده و یا روغنی است نیازی به تماس با آن نباشد. تنها کافی است سنسورهای موجود در زیر شیر آب دست شما را تشخیص دهند.

فرمان های صوتی در آشپزخانه هوشمند

مدل های پیشرفته تر قابلیت تشخیص صدا را هم دارند. و با استفاده از فرمان های صوتی هم کار می کنند. به لطف الکسا و یا دستیار هوشمند گوگل شما این امکان را خواهید داشت که با صدای خود شیر آب را باز و بسته کنید. و یا به مقداری که لازم دارید آب بدست آورید. با گفتن جملاتی نظیر “دو لیوان آب بریز” و یا “خاموش شو”. همینطور می توانید جملات از پیش تعیین شده هم به صورت دستی به حافظه شیر آب وارد کنید. با این هدف که گنجایش ظرف های متفاوت شما مثل تنگ آب یا آب پاش را اندازه گیری کند. و به عنوان مثال هر بار که نیاز به پر شدن دبه یا تنگ آبی را داشتید بدون نگرانی سر ریز شدن آب با فرمان صوتی نظیر “این تنگ را پر کن” به سایر کارهای خود رسیدگی کنید.

البته لازم به ذکر است که این فرمان ها همگی به زبان انگلیسی بوده و امکان فارسی حرف زدن وجود ندارد.

کلام آخر آشپزخانه هوشمند

هدف از هوشمند سازی لوازم خانگی تنها به افزایش کیفیت سطح زندگی محدود نمی شود. تمامی این لوازم از نظر مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه هستند. و تأثیر به سزایی در هزینه های شما خواهند گذاشت. همچنین در نهایت ذکر این نکته خالی از لطف نیست که استفاده مداوم از محصولات هوشمند منجر به افزایش سرعت عمل شما می شود. در نتیجه زمان کمتری صرف انجام امورات روزانه خود خواهید نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *